Industrial Automation & Robotics , Robotik Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri, Poliüretan Sistemleri, ENDÜSTRİYEL Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri ,Met İleri Teknoloji Teknoloji CERN, İzmirli şirket CERN ihalesine kabul edildi, Görüntü İşleme, Kamera

Kuvvet Sensörü ve Görüntü İşleme ile Kasnak Montajı

 

Proje Detayı

 

KUVVET SENSÖRÜ VE GÖRÜNTÜ İŞLEME İLE KASNAK MONTAJI

Çamaşır makinesi montajının yapıldığı montaj bandında, kasnak takma ve vidalama operasyonunun bir çalışan vasıtasıyla yapıldığı iş istasyonudur. Bu istasyonda, operatör, montaj bandında önünde duran palet üzerindeki kazan grubuna, arkasında duran bir plastik kasa içeresindeki kasnağı alıp, dişli forma sahip kazan grubu miline takmakta, daha sonra yine plastik bir kutu içeresinde duran vidayı alıp kazan mili üstüne takmaktadır. Kasnak vidası daha sonraki istasyonda sıkılmaktadır.

Tasarımı yapılacak istasyonda bu işlerin tümü kasnak vidasının sıkılması dâhil olmak üzere insansız olarak gerçekleştirilecektir.

Bu amaçla 6 eksenli bir robot kullanılacaktır. Öncelikle bu robot kolun üzerine alacağı parçaları ve montaj yapacağı noktayı tespit etmek amacıyla bir kamera yerleştirilecek ve görüntü işleme teknolojisi kullanılarak robota dijital veri aktarımı sağlanacaktır.

Otomatik magazinden gelen kasnaklar robot kol üzerindeki kamera ile yön ve pozisyon kontrolü yapıldıktan sonra yük hücresi üzerinde bağlı bulunan tutucu ile kasnağı yerinden aldıktan sonra kasnak takma pozisyonuna dönecek ve 2. Kez kamera ile görüntü alarak kasnak milinin yerini tespit edecektir. Konum bilgisi robot kola aktarıldıktan sonra robot kol kasnağı pozisyona götürecek ve kuvvet kontrolü ve döndürme işlemini aynı anda yaparak kasnağı mil üzerine geçirecektir. Kasnak montajını takiben robot kol vida alma pozisyonuna giderek üzerindeki özel tasarım tutucu ile vidayı besleme sisteminden alarak vida sıkıcı alet ucuna yerleştirecektir. Daha sonra robot kasnak alma pozisyonuna dönerken vida sıkıcı ileri çıkarak vidayı kasnak miline sıkacaktır.

 

Proje Bilgileri