Industrial Automation & Robotics , Robotik Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri, Poliüretan Sistemleri, ENDÜSTRİYEL Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri ,Met İleri Teknoloji Teknoloji CERN, İzmirli şirket CERN ihalesine kabul edildi, Görüntü İşleme, Kamera

Teknoloji fabrikası gibi çalışan doktora öğrencisi!

Genç mühendis, buluş üstüne buluşa imza atıyor.

Milli teknoloji çalışmalarına öğrencilerinden de önemli destek geliyor. Şimdiye kadar 9 TÜBİTAK projesi hazırlayıp, sadece geçtiğimiz yıl 5 buluş yapan doktora öğrencisi Murat Merdin, ısıtmada yüzde 10 daha verimli radyatör geliştirdi.

KIŞIN ISITIRKEN YAZIN DA SOĞUTACAK

28 yaşındaki genç mühendis Murat Merdin’in buluşu, enerji tasarrufu sağlayacak radyatör kışın ısıtırken, yazın da soğutarak bir ilk olacak, KOSGEB desteğiyle seri üretilerek yaşamımızı rahatlatacak…

Bugüne kadar 9 TÜBİTAK projesi hazırlayan Merdin, sadece 2015'te akıllı teknolojiler üzerine 5 buluşuna patent başvurusunda bulundu. TÜBİTAK'ın sağladığı hibeyle MET İleri Teknoloji Sistemleri Şirketi'ni kuran yaratıcı gencin eseri buluşlardan biri ısınmada ve soğutmada yepyeni bir dönem başlatacak. Murat Merdin, evlerde ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılan radyatörlere sıradışı bir üretim teknolojisi getirdi, ısı verimliliği yüksek radyatör geliştirdi. Daha az enerjiyle daha çok ısınma sağlayan bu yeni teknoloji aynı zamanda ısı pompası yardımıyla soğutmada da kullanılabilecek, yaz aylarında serinletecek.

YÜZDE 100 MİLLİ TEKNOLOJİ

Projenin tüm testlerden başarıyla geçtiğini, KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında seri üretimine başlanacağını açıkladı.

Ülkemize ve insanlığa yepyeni bir teknoloji kazandırdığı için mutlu olduğunu dile getiren Merdin, şöyle konuştu:

“Günümüzde neredeyse her evde bulunan radyatörler sadece havanın soğuk olduğu dönemlerde kullanılıyor. Bunlar yardımıyla evler ve işyerleri ısıtılırken, ciddi enerji tüketimi yapılıyor. Bu radyatörleri daha verimli hale getirip daha az enerjiyle nasıl ısınabiliriz ve soğutmada da nasıl faydalanabiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda bu hedefimize ulaştık, ısı verimliliği yüzde 10 daha fazla ve soğutma özelliğine sahip radyatör imal ettik. Seri üretimi için de bazı sanayi kuruluşlarıyla görüşmelerimiz sürüyor, yakında hem daha çok ısıtan hem de serinleten radyatörlerin evlerimize gireceğini ümit ediyoruz.”