Industrial Automation & Robotics , Robotik Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri, Poliüretan Sistemleri, ENDÜSTRİYEL Otomasyon, Kaçak Test Sistemleri ,Met İleri Teknoloji Teknoloji CERN, İzmirli şirket CERN ihalesine kabul edildi, Görüntü İşleme, Kamera

İzmirli Firma Dünyaya Teknoloji Satıyor.

 

İzmir’de teknoloji üreten küçük firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu firmalardan birisi de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki İzmir Teknopark’da yer alan MET İleri Teknoloji Sistemleri firması. Küçük Ar-Ge faaliyetleriyle sektöre giren firma şu an önemli global oyunculara teknoloji çözümler üreten bir girişime dönüşmüş durumda. Yürüttüğü ileri teknoloji projeleri sonucunda son iki sene içerisinde 11 adet patent başvurusu, 1 adet faydalı model ve 2 adet marka ortaya çıkaran firma ayrıca, 1 tanesi devam eden 5 adet TÜBİTAK projesi ile 1 adet de KOSGEB Endüstriyel Uygulama Projesi’ne sahip.

MET, ürettiği yerli teknolojisi sayesinde Teleskobik Senkron Hidrolik Eksenler ile CERN’ün en büyük parçacık hızlandırıcısı olan CMS’in plakalarını ayıracak sistem için Türkiye’den tek firma olarak teknik ve teknolojik yeterlilik ile ihaleye kabul edilerek büyük bir başarıya imza atmış durumda.

Siemens Simotion ürünü ile kontrolünü geliştirdiği Endüstriyel Poliüretan fikstüründeki teknolojisi sayesinde Roket Launcher’ların rampalarını tahrik edecek elektrik eksenler için projeler de geliştiren firma, ölçekten bağımsız olarak organik ve inorganik ürünleri kurutma, sterilizasyon ve pastörizasyon alternatifi süreç geliştirme konusunda mikrodalga sistemleri üretiyor. MET, geliştirdiği bu sistemler ile en büyük ihracat problemi olan aflatoksin sorununu çözüyor.

MET, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek robotlarla beraber kullandığı kuvvet sensörleriyle polisaj, tartım, taşlama, çapak alma, delik bulma, parça yerleştirme, dişli ve kasnak takma gibi işlemleri gerçekleştiriyor. Firma, sanayiciye düşük maliyetli çözümler sunuyor. Ürettiği robot çözümleri ile sektörün lideri firmalara hizmet veren firma önümüzdeki dönemde Türkiye’nin teknoloji alanında önemli firmalarından biri haline gelmeye aday.

KAYNAK